harta site: Descriere >>> Tradiţii locale

Social Cultural Tradiţii locale Relief, Climă, Faună

ZIUA PESCARULUI MINORITAR

28 - 30 septembrie 2012 JURILOVCA - GURA PORTIȚEI

La propunerea primarului Comunei Jurilovca, domnul Eugen Ion, Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, datorită ofertei generoase de implicare logistică în organizarea evenimentului a administrației publice locale, a acceptat ca ediția 2012 a ZILEI PESCARULUI MINORITAR să se desfășoare la Jurilovca – Gura Portiței. Consiliul Județean Tulcea, domnul președinte Horia Teodorescu – personal, au avut un aport deosebit la buna desfășurare a manifestărilor. La eveniment au participat membrii ai comunităților pescărești din Delta Dunării, membrii unor comunități de ruși lipoveni din intrega țară, reprezentanți ai Ministerului Agriculturii, conducerea CRLR – în frunte cu deputatul Miron Ignat. Invitați speciali: Consulul General al Federației Ruse la Constanța - Mihail Mihailovici Reva, domnul Horia Teodorescu – președinte CJ Tulcea, domnul Trifon Belacurencu – senator, Simion Lucian Eduard – Prefectul Județului Tulcea. Amintim din programul manifestărilor: masa rotundă privind problemele pescarilor din deltă și oportunitîți de finanțare pentru aceștia, concursuri cu specific pescăresc (vâslit și pescuit), însă punctul culminant la constituit spectacolul de la Căminul Cultural din Jurilovca, un adevarat regal de folclor rus – pe scena evoluând 9 ansambluri lipovenești de muzică și dans, pe parcursul a mai bine de 3 ore, într-o sală arhiplină. În deschiderea spectacolului, domnii Horia Teodorescu - președinte CJ Tulcea, Miron Ignat – deputat, Eugen Ion – primar au salutat publicul, format în mare parte din locuitori ai comunei Jurilovca. ”Este un prim eveniment major în care ne implicăm, în calitate de partener – acum; ne dorim și vom organiza numeroase evenimente în comună, pentru ca Jurilovca să iasă din conul de umbră în care a intrat de mai bine de 10 ani. Dorim să atragem la acestea personalități, turiști, posibili investitori, să reamintim lumii de tradiționala noastră ospitalitate, astfel incât Jurilovca să redevină o comunitate înfloritoare, în care tinerii să revină dupa terminarea studiilor, așa cum a fost odată. Îi mulțumesc domnului președinte Horia Teodorescu pentru sprijinul constant ce ni-l acordă, pentru implicarea în asigurarea succesului acestui eveniment. Îi multumesc domnului deputat pentru parteneriatul ce l-am inițiat acum, și am convingerea că va fi un parteneriat de durată” – a declarat șeful administrației publice locale, Eugen Ion. ”Domnul primar are dreptate. Comuna Jurilovca trebuie, și am convingerea că va redeveni o comună înfloritoare. Aveți un primar tânar și dinamic, cu inițiative și proiecte care are tot suportul meu pentru finalizarea acestora.” – Horia Teodorescu, președinte CJ Tulcea ”Salut cetățenii comunei Jurilovca și va reasigur de tot sprijinul meu. Multumesc domnului președinte și domnului primar pentru contribuția la reușita acestei sărbători a pescarilor ruși lipoveni din Delta Dunării.” – Miron Ignat Evenimentul a fost finantat de CRLR și ministerul agriculturii și sponsorizat de firme locale dar și din țară. Domnul primar Eugen Ion personal, a avut o importantă contribuție financiară.

Afisul manifestarii
Pliantul manifestarii