Primaria

Judetul Tulcea

Comuna Jurilovca

Informatii utile

🚫 Arderea frunzelor și a resturilor vegetale uscate este o activitate interzisă – ne reamintește Garda de Mediu.

🍂 Arderea resturilor uscate afectează calitatea aerului, degradează stratul fertil de sol și are consecințe asupra sănătății oamenilor. În timpul arderii vegetației uscate, în atmosferă se elimină substanțe toxice care dăunează sănătății celor ce locuiesc în preajmă.

🔥Nu în ultimul rând, în spațiile deschise unde se ard iarba uscată și frunzele apar riscuri mari de incendii de vegetație care se pot extinde cu ușurință spre zone locuite, producând daune semnificative.
Investiții pentru optimizarea proceselor

Titlu proiect: Investiții pentru optimizarea proceselor și creșterea calității serviciilor administrației publice locale din Comuna Jurilovca, Jud. Tulcea

Cod proiect: 154663

Apel: CP16/2021  Fundamentarea deciziilor, planificare strategică și măsuri de simplificare pentru cetățeni la nivelul administrației publice locale din regiunile mai puțin dezvoltate

Valoarea totală a proiectului: 2547661,45 lei cu TVA

Valoare nerambursabilă: 2496708,22 lei cu TVA

Valoare cofinanțare: 50953,23 lei cu TVA

OBIECTIVUL GENERAL Obiectivul general al proiectului consta în consolidarea capacitatii institutionale si eficientizarea activității la nivelul UAT Comuna Jurilovca,Jud. Tulcea prin optimizarea proceselor de lucru în scopul simplificării procedurilor administrative si reducerii birocrației pentru cetățeni,implementând masuri din perspectiva back-office (adaptarea procedurilor interne de lucru) și front-office pentru serviciile publice furnizate cetățenilor.

OBIECTIVELE SPECIFICE ale proiectului:

• OS1: Dezvoltarea capacitatii necesare în vederea fundamentarii deciziilor si planificarii strategice pe termen lung, prin implementare de masuri si instrumente pentru planificare strategica, inclusiv elaborarea Planului Strategic Instituțional (PSI) al UAT Comuna Jurilovca, Jud. Tulcea pentru perioada 2023-2027
  • OS2: Optimizarea proceselor de lucru în scopul simplificarii procedurilor administrative aplicabile cetaþenilor, atât din perspectiva frontoffice, pentru asigurarea accesului online la serviciile publice, cât si back-office, pentru reducerea timpului de procesare a cererilor cetațenilor din domeniile de competenþa exclusiva si partajata ale administrației publice locale.
  • OS3: Dezvoltarea cunoştinţelor şi abilităţilor personalului din cadrul UAT Comuna Jurilovca, Jud. Tulcea, în vederea sprijinirii măsurilor vizate de proiect. Este avută în vedere formarea/instruirea,evaluarea/testarea şi certificarea competenţelor/cunoştinţelor dobândite pentru 15 persoane din cadrul grupului ţintă, în ceea ce priveşte utilizarea soluţiilor informatice implementate în cadrul proiectului şi 10 persoane din cadrul grupului ţintă instruite în domeniul planificării strategice.

Rezultate obținute:

• Mecanisme şi proceduri standard implementate la nivel local pentru fundamentarea deciziilor şi planificarea strategică pe termen lung.
  • Elaborare Plan Strategic Instituţional al UAT Comuna Jurilovca, Jud. Tulcea 2023- 2027.
  • Sistem informatic integrat ce furnizează digital fluxurile de lucru din cadrul instituţiei, reducând timpul de livrare al serviciilor şi asigurând accesul online la servicii publice gestionate de UAT Comuna Jurilovca, Jud. Tulcea
  • Proceduri simplificate pentru reducerea birocraţiei pentru cetăţeni la nivel local corelate cu Planul integral de simplificare a procedurilor administrative pentru cetăţeni.
  • Rezultat program 5: Cunoştinţe şi abilităţi ale personalului din autorităţile şi instituţiile publice locale îmbunătăţite, în vederea sprijinirii măsurilor/acţiunilor vizate de acest obiectiv specific.
  • Persoane din cadrul grupului ţintă, instruite în ceea ce priveşte utilizarea soluţiilor informatice implementate în cadrul proiectului şi 10 persoane din cadrul grupului ţintă instruite în domeniul planificării strategice.